سروَک یک جامعه مدنی کوچک است که ما در آن زندگی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

Slide گذار فصل‌ها
در سروک
روایتی کوتاه از دنیایی پر از دغدغه‌ها و تجربه‌های نوجوان‌ها در جهانی کوچک به نام سروک... بزن بریم! home-4 landing از 1399 تا 1402
یک فصل دیگر هم گذشت...

روایت فصل ششم

Hands - Picture
بخش اول:

خلاصه‌ای از آنچه گذشت

فصل ششم سروک، با دوستان جدیدی که به جمعِ ما اضافه شدند، برگزار شد.  هرچه در فصلهای سروک جلوتر می‌رویم، اهالی قدیمی‌ترِ سروک، نقشهای بیشتری بر عهده می‌گیرند. حتی گاهی وقتها بعضی اظهارنظرها و مشارکتهای بچه‌ها در سروک به گونه‌ای است که ما احساس می‌کنیم یکی از تیم سروک آن جمله را نوشته.

انگار یواش یواش مرز ما و نوجوانانِ سروک کمرنگ‌ و کمرنگ‌تر می‌شود؛ که البته این
یکی از آرزوهای سروک است.  حالا ببینیم در فصل ششم سروک چه گذشت. 
پیش از هرچیز، نگاهی بیندازیم به آمارهای فصل سوم: 

home_4-shapes_2-01
home_4-shapes_2-02
110

آثار منتشر شده

1000
+

روزهای همراهی

600000
+

فکر و ایده

home_4-shapes_1-01
home_4-shapes_1-02
home_4-shapes_1-03
بخش اول: حرکت نوجوانان در قالب پروژه‌ها

همراهی در مسیرِ یک جستجوی مشترک

پروژه‌ها در واقع یک گوشه‌ی دیگر از باغ سروَک هستند که در آنجا بچه‌ها با دشواری‌های کار تیمی و مسئولیتِ همراهی با دیگران مواجه می‌شوند. راهنمایان سروک هم در اینجا کنار بچه‌ها هستند و مسیر حرکت را با کمک آنها طراحی می‌کنند. هدف پروژه‌ها در واقع تلاش و جستجوی مشترکِ ماست برای اینکه بتوانیم ارتباط خودمان را با دنیای دور و برمان بهبود ببخشیم

نهایتا در فصل سوم، هر 5 پروژه به صورت یک «اثر مشخص» (مثل وبسایت، فوتورمان، پادکست، نوشته و …) منتشر شد. با کلیک روی هر پروژه، خلاصه‌ای از محتوای پروژه و خروجیِ آن را می‌توانید مشاهده کنید:

Hands - Pinches
بخش دوم: روایت ماجراهای جمعی

تجربۀ بودن در کنار هم

علاوه بر پروژه‌ها، گاهی در سروک، یک گردهمایی‌های همگانی داریم. 
مثلا رویدادها، یک برنامه جمعی است  برای گفتگو درباره چیزی یا خلق یک تجربه مشترک؛ مثل رویداد «مسیر» در این فصل.
گاهی هم در قالب «پرفورمنس» تجربه مشترکی را رقم می‌زنیم. در پرفورمنس به دعوتِ یکی از بچه‌ها برای دیدن و شنیدنِ او دور هم جمع می‌شویم. در این فصل دو پرفورمنس داشتیم: «مجلس ضرب‌زدن» و «هنر، وصل کنندۀ ما».
علاوه بر رویداد و پرفورمنس، دو روایتِ نمادین هم از این فصل داریم. 

همۀ اینها را می‌توانید در ادامه بخوانید و ببینید و بشنوید: 

بخش سوم: گفت‌وگوهای نوجوانان در کنج‌ها

دیدنِ جهان از نگاه دیگران

و اما یکی دیگر از ماجراهای قدیمیِ سروک، این بود که در کنج‌های همسالان، هر کدام از نوجوانان، یک سوال یا دغدغه که ذهنشان را مشغول کرده بود، مطرح می‌کرد و بقیه سعی می‌کردند از منظر خودشان، به آن فکر کنند و نظرشان را بگویند. هدف از بحثهای کنج این بود که هر کس دقیق‌تر و عمیق‌تر، سوالات درونش را کندوکاو کند. 

در این بخش راهنمایان و تسهیلگران سروک کنار بچه‌ها بودند و تلاش می‌کردند که به سوالات آنها دامن بزنند و چالشهای بیشتری مطرح کنند. 

بخش چهارم:

بازی گروهی اختتامیه

در اختتامیه فصل ششم، ما علاوه بر مرور ماجراهای فصل، یک بازی دسته‌جمعی هم داشتیم.  داستان بازی از این قرار بود که انگار داریم با هم به یک سفر می‌رویم و هر کس قرار است چیزی با خودش بیاورد اما… (بقیه ماجرا را در اینجا بخوانید)

دعوت

راه طولانی در پیش داریم...

سروک یک دوره آموزشی نیست که برای چند روز و چند ماه طراحی شده باشد.  سروک بر اساس یک ارتباط موثر ماندگار پی‌ریزی شده و نگاهش این است که یک جامعه مدنی کوچک از نوجوانها شکل بگیرد که در کنار هم رشد می‌کنند و شکوفا می‌شوند و تفاوتهایشان نه تنها آنها را از هم دور نمی‌کند بلکه باعث می‌شود افقهای جهانشان وسیع‌تر شود… در پیمودن این راه طولانی، شما نیز یکی از همراهانِ سروک باشید. 

اگر تازه با سروک آشنا شده‌اید...

و دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید، به وبسایت سروک سر بزنید.