سروَک یک جامعه مدنی کوچک است که ما در آن زندگی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

سوالات متداول

سوال پرتکرار هم‌راهان سروَک

شاید پاسخ پرسش شما هم در اینجا یافت شود. 

نوجوانان عضو سروک چقدر در روز باید برای فعالیت‌های سروک وقت بگذارند؟

فعالیت‌های سروک، در زمرۀ کنش‌های خلاقانه است یعنی ممکن است یک نوجوان مشتاق باشد که برای پروژه‌اش بسیار وقت بگذارد ولی این در مورد دیگری صادق نباشد. اما به طور معمول، صرف زمانی در حدود دو ساعت در هفته (تقریبا معادل 20 دقیقه در روز) برای پیشبرد ماجراهای سروک مناسب است. 

آیا سروک فعالیت‌های حضوری هم دارد یا همه فعالیت‌ها بر بستر اینترنت انجام می‌گیرد؟

همه فعالیت‌های ما، به صورت مجازی و در پلتفرم مخصوص سروک انجام می‌گیرد. زیرا می‌خواهیم بچه‌‌ها بتوانند از همه جای ایران و جهان و از فرهنگ‌ها و سلیقه‌های متنوع در آن شرکت کنند. به همین جهت، یک پلتفرم ویژه طراحی شده است که تمامی این فعالیتها را بر بستر اینترنت پشتیبانی می‌کند. ولی در عین حال، معتقدیم برخی برنامه‌های حضوری نقشی اساسی در پیشبرد اهداف سروک دارد و به همین جهت، ایده‌هایی برای آن هم داریم. 

آیا محتوای فعالیت‌های بچه‌ها برای سایر کاربران اینترنت هم قابل دسترس است؟

خیر. سروک یک گوشه آرام برای تفکر و گفت‌وگو است و فقط اعضای سروَک به پلتفرم آن دسترسی دارند. البته آثار و محتواهایی که بچه‌ها در قالب فعالیت‌هایشان تولید می‌کنند، به طور عمومی منتشر می‌شود تا هم اشتیاق آنان را بیشتر کند و هم راهنمایی باشد برای دیگران. 

بچه‌ها در سروک با چه معیاری گروه‌بندی می‌شوند؟

تاکید داریم که بچه‌ها یک فضای متنوع انسانی را تجربه کنند و تقسیم‌بندی‌های رایج دختر-پسر، سالم-معلول، باهوش-معمولی و هزاران تقسیم‌بندی رایج در نظام آموزشی ما، نقشی در فعالیت ما ندارد. تنها معیار ما برای گروه‌بندی بچه‌ها در برخی فعالیتها، سن آنهاست. 

اولیا چه نقشی در سروک دارند؟

ما به خوبی آگاهیم که خانواده‌ها نقش مهمی در مسیر یادگیری بچه‌ها دارند ولی در سروک مستقیما وظیفه‌ای بر دوش خانواده‌ها نمی‌گذاریم. زیرا می‌دانیم که نوجوانان در سنی هستند که استقلال را دوست دارند.

ما سعی می‌کنیم با گزارشهای مدون به خانواده ها، نگرانی‌هایشان را کم کنیم و آنان را در جریان پیمایش فرزندشان در سروک، قرار دهیم. 

بچه ها از چه سنی می‌توانند وارد سروک شوند؟

مخاطب سروک، نوجوانان 13 تا 19 سال هستند؛ ولی فعلا از بین بچه‌های 14 تا 16 سال نام‌نویسی می‌کند. 

من در تهران یا در ایران زندگی نمی‌کنم. آیا می‌توانم در سروک شرکت کنم؟

بله، بدون شک. اصلا دلیل انتخاب ما برای حضور مجازی در بستر اینترنت به همین دلیل بود که بچه­‌ها بتوانند از هر جایی به سروک ملحق شوند.

آیا بچه‌های خاص هم می‌توانند در سروک شرکت کنند؟

در سروک هیچ معیاری برای طبقه‌بندی بچه‌ها به خاص و غیرخاص، نداریم. پس هر کسی که خودش را با ایده‌های سروک، همدل می‌بیند، می‌تواند به آن ملحق شود. 

برای حضور در سروَک چقدر باید هزینه بپردازم؟

تلاش ما این است که کسی از همراهیِ سروک به دلایل مالی باز نماند. در بخش «نام‌نویسی» توضیحات بیشتری دربارۀ این موضوع داده شده است. 

شرکت در دوره‌های سروک چقدر طول می‌کشد؟

سروک به صورت مقاطعِ حدوداَ 90 روزه فصل‌بندی شده است که توضیح کامل آن در صفحه چیستی و چرایی آمده است. اما سروک همچون آموزشگاهی نیست که در آن وارد شویم، چیزی را یاد بگیریم و فارغ‌التحصیل شویم. سروک برای یک ارتباط موثر و ماندگار طراحی شده است و نگاه آن این است که یک جامعه مدنی کوچک برای تجربه و یادگیری مستمر باشد. 

آیا سروک، محدودیت تعداد دارد و از میان داوطلبین دست به گزینش می‌زند؟

سروک محدودیت تعداد دارد چون یک آموزش مبتنی بر MOOC یعنی Massive Online Open Courses  نیست. بلکه بر تعامل مستقیم و یک‌به‌یک با مخاطبینش تاکید دارد. به همین دلیل به ناچار مجبوریم دست به انتخاب بزنیم. 

از سوی دیگر، چون در سروَک هیچ نوع جایزه بیرونی برای فعالیتهایی که بچه‌ها دارند، در نظر گرفته نمی‌شود، پس مهم است که نوجوانانی به سروک وارد شوند که برای این جنس دغدغه‌ها شور و شوق درونی داشته باشند. زیرا برایمان مهم است در مسیری که می‌رویم با همۀ گونه‌گونی و تنوعی که داریم ولی هم‌دل باشیم.  

سروَک به چه معناست؟

واژه «سروَک»، از سرو+ک تشکیل شده است؛«سرو» همان درختی که نماد رشد، سبزی و خوبیِ زندگی و یکی از نمادهای دیرینه شکوفایی و رهایی در فرهنگ ایرانی‌ است. پسوندِ «ک» در فارسی نیز نشانه صمیمت و آشنایی است.  

چطور ثبت نام کنیم؟

فرم ثبت نام را تکمیل کنید و ما با شما در تماس خواهیم بود. 

نوجوانان چه قوانینی را باید رعایت کنند؟

از آنجا که سروک بستری برای یادگیری زیستِ مدنی است، قطعا نیاز به قواعدی دارد که این زندگی جمعی را برای ما دلنشین و بادوام کند. بر این اساس، یک آئین همراهیِ مشترک داریم که همۀ اهالی سروک (تیم و بچه‌ها) به آن پایبند می‌شویم و در عین حال با همفکریِ هم در گذر زمان، بهترش می‌کنیم. 

‌بچه‌ها چه چیزهایی را باید به عنوان پیش‌نیاز بلد باشند؟

به طور کلی آشنایی ساده با رایانه و گوشی کفایت می­کند. بقیه موارد را خودمان به فراخور آموزش می‌دهیم. به طور مثال شیوۀ گشت و گذار و فعالیت در پلتفرم را به طور کامل به بچه‌ها یاد می‌دهیم. 

آیا به وسیله یا امکانات خاصی برای شرکت در سروک نیاز داریم؟

بدون شک نه، شما نیازی به پرداخت یا خرید اضافی ندارید. تمام چیزی که ما نیاز داریم در بستر اینترنت و پلتفرم وجود دارد. در مسیر انجام پروژه‌ها، گاهی خود بچه‌ها تصمیم به خرید کتاب یا نرم‌افزاری می‌گیرند که این موارد کاملا اختیاری و مبتنی بر تصمیم خودِ بچه‌هاست. 

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

با ما تماس بگیرید