سروَک یک جامعه مدنی کوچک است که ما در آن زندگی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

Slide گذار فصل‌ها
در سروک
روایتی کوتاه از دنیایی پر از دغدغه‌ها و تجربه‌های نوجوان‌ها در جهانی کوچک به نام سروک... بزن بریم! home-4 landing از 1399 تا 1402
Hands - Crystal
یک فصل دیگر هم گذشت...

روایت فصل دوم

home_4-shapes_2-01
home_4-shapes_2-02
بخش اول: خلاصه‌ای از آنچه گذشت...

سروک، جایی برای همدلی، همفکری و همراهی

فصل دوم سروک، از اوایل شهریور آغاز شد و ما بچه‌های سروک، دور هم جمع شدیم.  یواش یواش با هم آشناتر شدیم و از خودمون شروع به گفتن کردیم.

انگار سروک یه کانونِ گرمِ کوچیک بود که ما از جاهای مختلف ایران و حتی دنیا دور هم جمع شده بودیم تا دغدغه‌ها و سوالاتمون رو – بدون انتظار از گرفتن جواب درست یا غلط ، بدون ترس از قضاوت شدن یا حتی اشتباه کردن – با هم در میون می‌گذاشتیم و درباره‌اش گفتگو می‌کردیم تا ببینیم دنیا از نظر بقیه چطوریه و نگاه اونها به سوالهای ما چیه.

بعد از یه مدت، وارد «پروژه‌ها» شدیم. پروژه‌ها فضایی بودن که در اون ما سعی می‌کردیم با همۀ تفاوتهامون، یک کار مشترک انجام بدیم و سختی‌های همراهی توی یه راه مشترک رو تجربه کنیم.

حالا توی این برنامه اختتامیه، می‌خواهیم گزارشی مختصر از گوشه‌ای از ماجراهای سروک رو به شما بدیم. 

 
home_4-shapes_2-01
home_4-shapes_2-02
نیم‌نگاهی به آمار فصل دوم
520

تعداد همراهان

180

آثار منتشر شده فصل دوم

1100
+

روزهای همراهی فصل دوم

3000
+

ساعت جلسات برنامه‌ریزی

229000
+

فکر و ایده

home_4-shapes_1-01
home_4-shapes_1-02
home_4-shapes_1-03
home_4-shapes_6
Beep Beep - Ice Cream Bike

توی پرانتز این را بگوییم که....

اگر تازه با سروک آشنا شده‌اید و دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید، به وبسایت سروک سر بزنید. 

بخش دوم: روایت گفت‌وگوهای ما در کنج‌ها

دیدنِ جهان از نگاه دیگران

یکی از ماجراهای ما در سروک این بود که در کنج‌های همسالان، هر کدوم از ما، یه سوال یا دغدغه که ذهنش رو مشغول کرده بود، مطرح می‌کرد و بقیه سعی میکردن از منظر خودشون، به اون فکر کنن و نظرشون رو بگن. ما بیشتر دنبال این بودیم که دقیق‌تر و عمیق‌تر به سوالاتمون نگاه کنیم و نه اینکه لزوما جواب درست رو پیدا کنیم.

بعد از اینکه بحثها شکل گفت، تصمیم گرفتیم یک روایت مختصر از بحثها رو منتشر کنیم. البته قبلش اعضای تیم سروک از ما اجازه گرفتن که دیدگاههامون منتشر بشه یا نه.

با کمک تسهیلگران سروک، همه بحثهای یک کنج رو جمع‌آوری کردیم و خیلی خلاصه‌اش کردیم که شما هم موقع شنیدنش، کمتر خسته بشین و در نهایت، تبدیلش کردیم به پادکست.

اسم این بخش رو گذاشتیم: «جُستار» که از ریشه «جست‌وجو» گرفته شده. ما توی این فصل، تونستیم 13 تا جستار از گفتگو‌هامون منتشر کنیم؛ که هر کدوم از جستارها رو میتونین در حدود 15 دقیقه بشنوین. پس این گفتگوهای گرم و ارزشمند رو از دست ندین.

برای خیلی از ما این کار، اولین تجربه از این جنس بود. امیدواریم که موقعِ شنیدنش، افقهای جدیدی براتون باز بشه.

از شما دعوت می کنیم که اپیزودهای مختلف رو بشنوین.

home_4-shapes_7
home_4-shapes_9
home_4-shapes_8
بخش سوم: گزارش فعالیت گروهی ما در قالب پروژه‌ها

همراه‌شدن در مسیرِ یک جستجوی مشترک

پروژه‌ها در واقع یه گوشه‌ی دیگه از باغ سروَک هستن که ما در مسیرِ حل یک مساله با دوستانمون هم‌راه میشیم. هدف پروژه‌ها در واقع تلاش و جستجوی مشترکِ ماست برای اینکه بتونیم ارتباط خودمون رو با دنیای دور و برمون بهبود بدیم. اینجا منظورمون از دنیای دور و بر می‌تونه ارتباط ما با آدم‌ها یا وسایل اطراف‌مون باشه، یا شهر و خونه‌ای که توش زندگی می‌کنیم، میتونه آسمون بالای سرمون باشه، یا حتی یکی از حواس پنج‌گانه خودمون… خلاصه هر چیزی در طول زندگیمون باشون سر و کار داریم اما هیچ‌وقت اونطوری که باید و شاید بهشون توجه نکردیم.

حالا نگاهی بندازیم به خلاصه ماجراهایی که ما توی این پنج تا پروژه این فصل داشتیم:

بخش چهارم: سخن پایانی

راه طولانی پیش رو داریم...

سروک یه دوره آموزشی نیست که ما چند روزی بیایم اینجا و یه چیزایی یاد بگیریم و بریم. سروک برای یک ارتباط موثر ماندگار طراحی شده و نگاهش اینه که یک جامعه مدنی کوچیک از نوجوونها شکل بگیره که در کنار هم رشد میکنن و شکوفا میشن و تفاوتهاشون نه تنها اونها رو از هم دور نمیکنه بلکه باعث میشه افقهای جهانشون وسیع‌تر بشه…

از همۀ همراهانِ سروک در این دو فصلی که کنار هم بودیم، ممنونیم و

منتظر شما در فصلهای بعدی سروک هستیم.  

| به امید دیدار |