سروَک یک جامعه مدنی کوچک است که ما در آن زندگی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

Slide گذار فصل‌ها
در سروک
روایتی کوتاه از دنیایی پر از دغدغه‌ها و تجربه‌های نوجوان‌ها در جهانی کوچک به نام سروک... بزن بریم! home-4 landing از 1399 تا 1402
بخش اول: خلاصه‌ای از آنچه گذشت...

سروک، جایی برای همدلی، همفکری و همراهی

ما بچه‌های سروک، حدود نیمه اسفندماه دور هم جمع شدیم. روزهای اول نمی‌دونستیم قراره دقیقا چه اتفاقهایی بیفته. یواش یواش با هم آشناتر شدیم و از خودمون شروع به گفتن کردیم.

انگار سروک یه کانونِ گرمِ کوچیک بود که ما از جاهای مختلف ایران و حتی دنیا دور هم جمع شده بودیم تا دغدغه‌ها و سوالاتمون رو – بدون انتظار از گرفتن جواب درست یا غلط ، بدون ترس از قضاوت شدن یا حتی اشتباه کردن – با هم در میون می‌گذاشتیم و درباره‌اش گفتگو کردیم تا ببینیم دنیا از نظر بقیه چطوریه و نگاه اونها به سوالهای ما چیه.

بعد از یه مدت، وارد «پروژه‌ها» شدیم. پروژه‌ها فضایی بودن که در اون ما سعی می‌کردیم با همۀ تفاوتهامون، یک کار مشترک انجام بدیم و سختی‌های همراهی توی یه راه مشترک رو تجربه کنیم.

حالا توی این برنامه اختتامیه، می‌خواهیم گزارشی مختصر از گوشه‌ای از ماجراهای سروک رو به شما بدیم. 

اول از همه، یه نگاه بندازیم به آمارهای فصل اول: 

home_4-shapes_2-01
home_4-shapes_2-02
390

تعداد همراهان

160

آثار منتشر شده

2000
+

ساعت جلسات برنامه‌ریزی

1200
+

روزهای همراهی

107000
+

فکر و ایده

home_4-shapes_1-01
home_4-shapes_1-02
home_4-shapes_1-03
home_4-shapes_6
home-4
home-4
home-4
home-4

توی پرانتز این را بگوییم که...

اگر تازه با سروک آشنا شده‌اید و دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید، به وبسایت سروک سر بزنید. 

croods (3)
بخش دوم: روایت گفت‌وگوهای ما در کنج‌ها

دیدنِ جهان از نگاه دیگران

یکی از ماجراهای ما در سروک این بود که در کنج‌های همسالان، هر کدوم از ما، یه سوال یا دغدغه که ذهنش رو مشغول کرده بود، مطرح می‌کرد و بقیه سعی میکردن از منظر خودشون، به اون فکر کنن و نظرشون رو بگن. ما بیشتر دنبال این بودیم که دقیق‌تر و عمیق‌تر به سوالاتمون نگاه کنیم و نه اینکه لزوما جواب درست رو پیدا کنیم.

بعد از اینکه بحثها شکل گفت، تصمیم گرفتیم یک روایت مختصر از بحثها رو منتشر کنیم. البته قبلش اعضای تیم سروک از ما اجازه گرفتن که دیدگاههامون منتشر بشه یا نه.

با کمک تسهیلگران سروک، همه بحثهای یک کنج رو جمع‌آوری کردیم و خیلی خلاصه‌اش کردیم که شما هم موقع شنیدنش، کمتر خسته بشین و در نهایت، تبدیلش کردیم به پادکست.

برای خیلی از ما این کار، اولین تجربه از این جنس بود. امیدواریم که موقعِ شنیدنش، افقهای جدیدی براتون باز بشه.

این یازده تا فایل، هر کدوم حدود 15 دقیقه هستن که بخشی از بحثهای ماست در فصل اول سروک. از شما دعوت می کنیم که اپیزودهای مختلف رو بشنوین.

بخش سوم: گزارش فعالیت گروهی ما در قالب پروژه‌ها

همراه‌شدن در مسیرِ یک جستجوی مشترک

home_4-shapes_7
home_4-shapes_9
home_4-shapes_8

پروژه‌ها در واقع یه گوشه‌ی دیگه از باغ سروَک هستن که ما در مسیرِ حل یک مساله با دوستانمون هم‌راه میشیم. هدف پروژه‌ها در واقع تلاش و جستجوی مشترکِ ماست برای اینکه بتونیم ارتباط خودمون رو با دنیای دور و برمون بهبود بدیم. اینجا منظورمون از دنیای دور و بر می‌تونه ارتباط ما با آدم‌ها یا وسایل اطراف‌مون باشه، یا شهر و خونه‌ای که توش زندگی می‌کنیم، یا حتا گیاهان یا حیواناتی که در طول زندگیمون باشون سر و کار داریم اما هیچ‌وقت اونطوری که باید و شاید بهشون توجه نکردیم.

بخش چهارم: سخن پایانی

راه طولانی پیش رو داریم...

سروک یه دوره آموزشی نیست که ما چند روزی بیایم اینجا و یه چیزایی یاد بگیریم و بریم. سروک برای یک ارتباط موثر ماندگار طراحی شده و نگاهش اینه که یک جامعه مدنی کوچیک از نوجوونها شکل بگیره که در کنار هم رشد میکنن و شکوفا میشن و تفاوتهاشون نه تنها اونها رو از هم دور نمیکنه بلکه باعث میشه افقهای جهانشون وسیع‌تر بشه…

از همۀ همراهانِ سروک در فصل اول ممنونیم و

منتظر شما در فصلهای بعدی سروک هستیم.  

| به امید دیدار |