مجله خبری

زمان اجرا:
فصل سوم سروک
تجربه‌کنندگان:
امیرحسین، بهار، رادین، سوگل، ماجد

مجله «کلاغک» از دلِ یکی از کارگاههای تجربۀ سروک درآمده و در ابتدا بارقه‌ای بود که در گروه ما تبدیل به داستانی به یادماندنی شد. 

ما (یعنی امیرحسین، بهار، رادین، سوگل، و ماجد) در «کارگاه تجربه مجله خبری» دورهم جمع شدیم تا در کنار هم مراحل آماده‌سازی یک مجله خبری را تجربه کنیم. 

در شروع راهمان تصمیم گرفتیم که نسبت به دنیای پیرامونمان حساس‌تر شویم و هر خبری را که شاخک‌هایمان را تیز کرد، در گروهمان به اشتراک بگذاریم و در مورد آن باهم گفت‌وگو کنیم. در میانِ این گفتگوها متوجه شدیم که گروه‌مان دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به اخبار دارد. دسته‌ای معتقد بودند که خبر را باید آن طور که هست، بدون هیچ دخل و تصرفی منتشر کنیم و گروهی دیگر بر آن بودند که باید تحلیل خودمان را هم در خبر اعمال کنیم. ولی توافق داشتیم که ما باید اخبار را ” از آنِ” خودمان کنیم یعنی طوری آن را بنویسیم که ردپای خودمان را هم در خبر بگنجانیم. 

بعد از آن که خبرهایمان نهایی شد، برای آن که کارمان را به سرانجام برسانیم، هر یک نقشی به عهده گرفتیم: سوگل سردبیری مجله را پذیرفت تا همه چیز سرِ جای خودش قرار بگیرد؛ بهار مقدمه‎‌ای برای مجله نوشت، لوگوی مجله را پیشنهاد داد و برای بعضی از خبر‌ها QR-Code  تعریف کرد تا مخاطبان کنجکاو به سراغ اطلاعات بیشتری از آن خبر بروند؛ امیرحسین در ویرایش خبر‌ها کمک کرد؛ و در آخر ماجد مجله را صفحه‌بندی کرد. 


و اما چرا اسم “کلاغک” را روی مجله‌مان گذاشتیم؟ تا جلسه آخری که کنار هم برگزار کردیم، مجله‌ی ما نامی نداشت. مادر سوگل که جریان مجله را از زبان دخترش شنیده بود، کلاغک را به علت هم‌وزنی با سروک و نماد خبررسانی بودن، به ما پیشنهاد داد. بعد از شنیدن اسم کلاغک شورایی برای نام‌گذاری برگزار کردیم و همۀ پیشنهادها را بررسی کردیم و در نهایت، همگی روی اسم “کلاغک” اتفاق نظر داشتیم. 

همۀ اینها را گفتیم که بگوییم این مجله صرفا یک «تجربه» است؛ بهانه‌ای برای همراه‌شدن باهم. امیدواریم از آن لذت ببرید. 


برای مطالعۀ «کلاغک» کلیک کنید

شما هم دعوتید که به جمع نویسندگان کلاغک بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.