سروَک یک جامعه مدنی کوچک است که ما در آن زندگی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

Slide گذار فصل‌ها
در سروک
سلام! سلام!
سروک همین‌جاست... اگر شما هم دنبال دنیایی پر از دغدغه‌های واقعی و تجربه‌های نوجوان‌ها می‌گردید، به سروک خوش آمدید!
بزن بریم! home-4 landing یکهزار و چهارصد
بخش اول:

خلاصه‌ای از آنچه گذشت

فصل اول سروک، نیمه اسفند 1399 آغاز شد. این جمعِ کوچک، از نوجوانهایی تشکیل شده بود که از جاهای مختلف ایران و حتی دنیا دور هم جمع شده بودند تا دربارۀ دغدغه‌ها و سوالاتشان بگویند و بشنوند؛ بدون انتظار از گرفتن جواب درست یا غلط ، بدون ترس از قضاوت شدن… 

پیش از هرچیز، نگاهی بیندازیم به آمارهای فصل اول: 

home_4-shapes_2-01
home_4-shapes_2-02
390

تعداد همراهان

160

آثار منتشر شده

2000
+

ساعت جلسات برنامه‌ریزی

1200
+

روزهای همراهی

107000
+

فکر و ایده

home_4-shapes_1-01
home_4-shapes_1-02
home_4-shapes_1-03
کمی هم بشنویم از دیدگاهِ اهالی سروک در فصل اول

همراهانِ سروک از تجربه‌شان می‌گویند

croods (3)
بخش دوم: روایت گفت‌وگوهای نوجوانان در کنج‌ها

دیدنِ جهان از نگاه دیگران

یکی از ماجراهای سروک این بود که در کنج‌های همسالان، هر کدام از نوجوانان، یک سوال یا دغدغه که ذهنشان را مشغول کرده بود، مطرح می‌کرد و بقیه سعی می‌کردند از منظر خودشون، به آن فکر کنند و نظرشان را بگویند. هدف از بحثهای کنج این بود که هر کس دقیق‌تر و عمیق‌تر، سوالات درونش را کندوکاو کند. 

در این بخش راهنمایان و تسهیلگران سروک کنار بچه‌ها بودند و تلاش می‌کردند که به سوالات آنها دامن بزنند و چالشهای بیشتری مطرح کنند. 

بعد از اینکه بحثها شکل گفت، تصمیم گرفتیم یک روایت مختصر از بحثها را منتشر کنیم؛ نه به خاطرِ اینکه دیگران بخوانند بلکه به خاطرِ اینکه بچه‌ها خودشان ببیند که چقدر در این مسیر، فکرهای تازه خلق کرده‌اند و حس کنند یک «اثر» از آنها به جا مانده است. 

این شد که پادکستهای سروک شکل گرفت. برای خیلی از نوجوانها این کار، اولین تجربه از این جنس بود. اینکه حرفهای خودشان را به همراهِ نظرات دوستانشان با صدای خودشان منتشر کنند. 

در فصل اول، از مجموع بحثها 11 پادکست (هر کدام حدود 15 دقیقه) شکل گرفت. گرچه فعلا بنای سروک بر انتشارِ عمومی پادکست‌ها نیست ولی آنها را در اختیارِ بچه‌های فصل دوم می‌گذاریم تا از آن تجربه، برای خلق آثار خودشان در فصل دوم استفاده کنند. 
در زیر، عناوین و کاور پادکستهای فصل اول را مشاهده می کنید:  

بخش سوم: گزارش فعالیت گروهی نوجوانان در قالب پروژه‌ها

همراه‌شدن در مسیرِ یک جستجوی مشترک

home_4-shapes_7
home_4-shapes_8

پروژه‌ها در واقع یک گوشه‌ی دیگر از باغ سروَک هستند که در آنجا بچه‌ها در مسیرِ حل یک مساله با دوستانشان هم‌راه می‌شوند. راهنمایان سروک هم در اینجا کنار بچه‌ها هستند و مسیر حرکت را با کمک آنها طراحی می‌کنند. هدف پروژه‌ها در واقع تلاش و جستجوی مشترکِ ماست برای اینکه بتوانیم ارتباط خودمان را با دنیای دور و برمان بهبود ببخشیم

نهایتا در فصل اول، هر 5 پروژه به صورت یک «اثر مشخص» (مثل کتاب، فوتورمان، پادکست و …) منتشر شد که خروجی آن در اختتامیه ارائه شد و در اختیار بچه‌ها و خانواده‌های سروک قرار گرفت. عناوین آنها را در زیر مشاهده می‌کنید:

بخش چهارم: دعوت

راه طولانی پیش رو داریم...

سروک یک دوره آموزشی نیست که برای چند روز و چند ماه طراحی شده باشد.  سروک بر اساس یک ارتباط موثر ماندگار پی‌ریزی شده و نگاهش این است که یک جامعه مدنی کوچک از نوجوانها شکل بگیرد که در کنار هم رشد می‌کنند و شکوفا می‌شوند و تفاوتهایشان نه تنها آنها را از هم دور نمی‌کند بلکه باعث می‌شود افقهای جهانشان وسیع‌تر شود…

و اما؛ در پیمودن این راه طولانی...

شما هم یکی از همراهانِ سروک باشید:

نام‌نویسی

اگر علاقمند به همراهیِ فرزندتان با سروک هستید، در اینجا توضیح داده‌ایم که چطور باید اقدام کنید. 

چرایی و چیستی

در اینجا توضیح داده‌ایم که چرا سروک شکل گرفته و روش‌هایش برای تحقق این رویاها چیست. 

سوالات رایج

مهم‌ترین سوالاتی را که حدس زدیم احیانا درباره سروک در ذهن شما هست، اینجا پاسخ داده‌ایم.